Protetické kontaktní čočky

Používání protetických kontaktních čoček je oblastí, která přitahuje velkou pozornost. Tyto čočky jsou řešením zejména pro pacienty, kteří vnímají svoji abnormalitu velmi citlivě, myslí si, že jejich problém je pro kdekoho viditelný. Vcelku lze říci, že ženy tento problém pociťují jako mnohem vážnější a zpočátku si pomáhají použitím různých kosmetických úprav — např. používají oční líčidla nebo dlouhý pramen vlasů, aby tlumily pozornost okolí.

Obecně lze říci, že protetické kontaktní čočky se používají na různě poškozené oči (vidoucí nebo slepé). Je možné jimi úspěšně léčit leukom, kolobom duhovky, aniridii, strabismus a další vady. Musíme si však uvědomit, že protetické kontaktní čočky jsou vždy částečnou, nikoliv dokonalou náhradou vlastní duhovky. Hlavní problém spočívá v tom, že protetická kontaktní čočka má barevnou vrstvu na vnější straně oka, zatímco přirozená duhovka je uvnitř oka. Přes tento rozdíl lze s protetickou kontaktní čočkou dosáhnout velmi dobrého efektu, takže při běžné kontaktní vzdálenosti je vada oka patrná málo či není patrná vůbec.

Před začátkem aplikace bychom měli pacientům sdělit některé základní informace — uživatel se musí ve výsledném momentu smířit s malými rozdíly mezi oběma očima a také s tím, že dosažení korekce srovnatelné s konvenčním viděním může trvat delší dobu. Na druhé straně je potřeba zdůraznit, že malé odchylky, které vzniknou na očích, budou laikem obtížně zjistitelné. Je prokázáno, že lehké zbarvení duhovky je mnohem obtížnější v případě tmavohnědých očí. Zvláštní situace pak vznikají v případě zranění oka. V mnoha případech je potom nutné volit kompromis a běžná kritéria zde není možné použít.


Doporučujeme:

Místo brýlí zkuste radši oční čočky. Na sport a do přírody jsou ideální barevné kontaktní čočky. To jaké kontaktní čočky jsou nejlepší právě pro vás závisí na mnoha faktorech. Nejprodávanější měsíční kontaktní čočky Air Optix od Ciba Vision vhodné i na přespávání. Oblíbený roztok na kontaktní čočky ReNu od Bauch and Lomb.